• Oskar Kowalów

Sublime Merge - czytelna praca w Git'cie

W tym wpisie opowiem:

  • czym jest Git GUI,

  • jakie zalety są korzystania z programu Sublime Merge,

  • o funkcjonalnościach, z których korzystam w Sublime Merge.

Zaczynamy 👇


Po co Git GUI? 🤔


Może zastanawiasz się co to jest Git GUI i jakie problemy rozwiązuje?


Otóż Git GUI to graficzny interfejs do Git'a 🤷🏻‍♂️. Zamiast używać wiersza poleceń, możemy używać programu w trybie graficznym.

Nie wiesz co to jest GUI? Przeczytaj w na Wikipedii.

Komendy Git'a nie są łatwe. Git oferuje bardzo dużo różnych komend w połączeniu z jeszcze różniejszymi dodatkowymi opcjami. Ilość funkcji, które daje nam do dyspozycji Git może przysporzyć zawrotu głowy. Na szczęście w codziennej pracy, zazwyczaj używa się tylko części tych komend (co nie oznacza, że nie trzeba się uczyć pozostałych) i nawet nie trzeba ich dokładnie pamiętać.


Jakie są zalety używania Sublime Merge? 💡


Program graficzny do Git'a nie zastępuje całkowicie wiersza poleceń Git'a. Programy graficzne mają ułatwić i dodatkowo uprzyjemnić codzienną pracę. Wierz poleceń Git'a jest bardzo rozbudowany, z kolei programy graficzne celowo oferują raczej mniejszą funkcjonalność po to, aby móc skupić się na najbardziej przydatnych rzeczach.


Progam graficzny do Git'a, w tym przypadku Sublime Merge (darmowy), od razu daje szerokie spojrzenie na repozytorium. W tym programie na pierwszy rzut oka zobaczymy:

  • lokalne i zdalne branche, wraz z ich graficznym przedstawieniem,

  • tagi,

  • stashes (czyli git stash list),

  • wszystkie commity ułożone według chronologicznej listy,

  • zmiany wprowadzone przez wybrany commit (usunięte i dodane linie, nazwy plików itp.),

  • submudules (więcej info o submodułach tutaj).W panelu po lewej widzimy branche, na środku commity a po prawej zmiany wprowadzone w wybranym commicie, wraz z nazwami plików - super przydatne 👍.


Proste używanie komend ⚡️


Sublime Merge daje nam prosty i intuicyjny sposób na korzystanie z komend Git'a. Oferuje nam swój "wierz poleceń", który otworzymy za pomocą sekwencji klawiszy CTRL + P (CMD + P) Przykładowo, jeśli chcemy stworzyć nowy branch, to zamiast wpisywać git checkout -b wpisujemy sobie "Create branch" i program już podczas wpisywania daje nam podpowiedź, że prawdopodobnie chcemy utworzyć brancha i wybiera nam komendę, której szukamy.Podobnie to wygląda, jeśli chcemy wywołać jakakolwiek inną komendę - nie wpisujemy prawdziwej komendy, tylko funkcjonalność, z jakiej chcemy skorzystać.


Zaznaczanie linii kodu do następnego commita


Jak dla mnie najlepszym ficzerem jest dodawanie linii do obszaru staged i tworzenie commitów. Jest to dziecinnie proste. Możemy zaznaczyć tylko te wybrane linie, które chcemy dodać za fazy staged (komenda git add) i potem stworzyć z nich commita.Czemu jest to takie dobre? Dzięki temu możemy tworzyć czyste i sensowne commity, a to jest bardzo dobre, jeśli chcemy ułatwić prace sobie ale szczególnie kolegom z zespołu, którzy będą robić nam code review ❤️.


Porównywanie zdjęć 📷


Kolejną zaletą jest możliwość podglądania zmian w zdjęciach. Przydaje się to, gdy mamy w projekcie testy E2E i robimy tzw. "snapshots testing" co jest popularne w Cypressie (więcej o E2E snapshot testing tutaj). Działa to praktycznie tak samo jak porównywanie zdjęć w GitHub'ie (więcej tutaj).


Więcej opcji na wybranym commicie


Sublime Merge daje sporo opcji, które możemy wywołać na podstawie wybranego commita z listy. Możemy stworzyć brancha z wybranego commita, edytować commit message, zrobić revert, rebase i inne. Wystarczy, że klikniemy prawym przyciskiem myszy na wybrany commit i zobaczymy możliwości:Praca na branchach


Łatwo możemy przełączać się między brachami ale również je mergować lub tworzyć lokalne branche z zdalnych branchy (przy pracy na zdalnych branchach trzeba pamiętać o aktualizowaniu repozytorium za pomocą komendy git pull).


Klikając prawym przyciskiem myszy na wybranym branchu zobaczymy jakie opcje daje nam Sublime Merge:Podsumowanie 📝


Osobiście używam programu Sublime Merge i wierza poleceń Git'a równolegle. Wielu zaawansowanych rzeczy nie zrobimy w Sublime Merge, więc do bardziej złożonych lub wyszukanych funkcjonalności i tak musimy użyć wiersza poleceń Git'a. Mimo wszystko w większości przypadków w zupełności wystarcza mi to co oferuje Sublime Merge i dzięki temu mogę pracować wydajniej.


Zachęcam Cię do spróbowania Sublime Merge lub innego Git GUI. Jeśli jeszcze tego nie próbowałeś to jest spora szansa, że ułatwisz sobie pracę z Gitem 👍

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

©2020 by DevDepends Oskar Kowalów